Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Import z Chin a stawki celne - co trzeba wiedzieć?

Import z Chin a stawki celne - co trzeba wiedzieć?

Data dodania:
2023-01-19 12:32:25

Importowanie towarów z Chin powinno być bardzo dokładnie przemyślane. Osoby z mniejszym doświadczeniem zawsze mogą skorzystać ze wsparcia wyspecjalizowanych pośredników. Podstawową kwestią, nad którą trzeba się zastanowić są obowiązujące stawki celne. Na szczęście można je bezproblemowo sprawdzić.

Stawki celne - dlaczego w ogóle istnieją?

Realizując import z Chin warto najpierw pomyśleć nad tym, dlaczego w ogóle istnieją stawki celne? Otóż cło pobierane jest z jednego prostego powodu - po to, aby zwiększyć wpływy do budżetu państwa, do którego dostarcza się konkretne towary. To także ochrona dla lokalnych producentów. Cło nie będzie obowiązywać wtedy, gdy towar jest przewożony z jednego kraju Unii Europejskiej do innego, ale trzeba je opłacić przy importowaniu produktów z Chin. 

Ile wynoszą stawki celne przy imporcie z Chin? Podstawowe informacje

Jeśli ktoś poważnie zastanawia się nad tym, aby rozpocząć import towarów z Chin, powinien najpierw sięgnąć po kalkulator cła z Chin, tak aby mieć pewność, jakie stawki celne będą obowiązywać w przypadku konkretnych przedmiotów. Zarówno cło z Chin, jak i podatek VAT są obowiązkowymi opłatami i nie należy ich unikać, ponieważ importerzy narażą się w ten sposób na bardzo przykre konsekwencje. Cło sprawia, że sprowadzone towary mogą być dopuszczone do obrotu na polskim rynku. Niekiedy cło może wynosić 0% (np. w przypadku elektroniki - smartfonów, tabletów, laptopów), ale równie dobrze stawka celna może wynieść kilkanaście lub kilkadziesiąt procent ceny wyjściowej produktu (np. firany i zasłony z bawełny - 12%). Najlepiej sprawdzić to w systemie TARIC lub ISZTAR. Zwolnione z cła będą też próbki produktów (trzeba je odpowiednio oznakować).

Jak obliczać cło z Chin? Wskazówki

Nie każdy importer musi od razu wiedzieć jak obliczać cło z Chin. Na szczęście nie jest to trudne, a wszystkie niezbędne informacje o stawkach celnych można znaleźć we wspomnianych wyżej systemach i Internecie. Wystarczy jedynie odrobina zaangażowania i zagłębienie się w aktualne tabele z taryfami celnymi. Alternatywą są proste w obsłudze kalkulatory cła z Chin. Lepiej wcześniej przygotować się na wszystkie opłaty, tak aby później nie było z tego tytułu żadnych niespodzianek. Przy wyszukiwaniu obowiązujących stawek celnych należy skorzystać z kilku istotnych elementów, takich jak: HS Code, waga towaru (netto oraz brutto) czy też wartość importowanego towaru we właściwej walucie. Jak widać przyda się nawiązać współpracę z obeznanym w temacie przedsiębiorcą lub pośrednikiem. 

Aktualności


2023-01-19 12:32:25

Importowanie towarów z Chin powinno być bardzo dokładnie przemyślane. Osoby z mniejszym doświadczeniem zawsze mogą skorzystać ze wsparcia wyspecjalizowanych pośredników. Podstawową kwestią, nad którą trzeba się zastanowić są obowiązujące st...

Więcej